Prečo sa o seba starať

Znie to ako divná otázka, pretože pre väčšinu dievčat a žien je starostlivosť o svoje telo prirodzenou súčasťou každodenného života, ale predsa len sa nájdu slečny či panie, ktoré túto starostlivosť podceňujú a dôsledkom toho môžu ohroziť nielen svoj vzhľad, ale i svoje zdravie. Ľudské telo totiž nie je ako nehrdzavejúca schránka, je skôr ako železná obálka, ktorá je vystavená vonkajším vplyvom a môže podliehať „korózii“. Preto rovnako ako iné „veci“, ktoré sú súčasťou nášho života, vyžaduje náležitú pozornosť.
 

V zdravom tele zdravý duch

Hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa – to je zlaté pravidlo číslo jeden. Ak nie priamo platinové. Aj keď sa práve nechystáš schudnúť, musíš svojmu telu poskytnúť dostatok podnetov na pretiahnutie a posilnenie. Navyše – cvičením si môžeš uľaviť aj od rôznych ťažkostí, napríklad menštruačných. Na výber máš z mnohých možností, stačí si len vybrať, čo je ti bližšie a čo potrebuješ viac – plávanie je dobré na chrbát, brušné tance zase na spevnenie bruška, cvičením tchaj-ti si posilníš nohy a na spinningu natrénuješ kondíciu. Všetko naraz môžeš precvičiť v posilňovni, ale pre niekoho je to nuda, takže ak si jeden z nich, skús napríklad s kamarátkami basketbal.
 

Na vlastnej koži

Pre to, aby si si mohla bez problémov užívať slniečko a podobné bohémske aktivity, treba, aby si venovala dostatočnú pozornosť starostlivosti o svoju pokožku. Na to slúžia nielen rôzne pleťové krémy, ale aj bylinkové či vitamínové zábaly a kúpele. Skús tipy kamarátky Ria:
  • regeneračný bylinkový zábal – sušené alebo čerstvé bylinky (mäta, čierna baza, fenikel, sedmokráska) sparíme horúcou vodou (tzn. nasypeme do sita, položíme na hrniec s variacou vodou a prikryjeme) tak, aby zmäkli a ohriali sa. Potom ich zabalíme do tenšieho uteráka (či vreckovky) a priložíme na ruky či chodidlá. Zabezpečíme, aby boli ruky (nohy) riadne v teple a zábal necháme pôsobiť tak dlho, dokým je teplý.

     
  • upokojujúci medovkový kúpeľ – 200 g sušenej medovky (môže byť aj celá vňať) lúhujeme asi pol hodiny v dvoch litroch vody tesne pod bodom varu. Potom precedíme a ihneď prelejeme do pripraveného kúpeľa – už po pol hodine sa budeš cítiť uvoľnená a zrelaxovaná.
 

Tvárou v tvár

Tvár je najviac sledovaná časť tvojho tela – aj keď si myslíš, že chalanov zaujíma len výstrih, v skutočnosti je tým, čo sledujú ako prvé, tvár. Zabudni na vrstvy mejkapu a tony líčidiel, tými ich neoklameš, aj keď ti to s nimi sluší. Najdôležitejšie sú rysy tváre a udržiavaná pleť. Ale takisto ako sú rôzne druhy pleti, sú aj rôzne druhy starostlivosti o ňu.
  • normálna pleť - v ideálnej podobe sa vyskytuje snáď len u detí – je pevná a hladká, nie je ani suchá, ani mastná, jednoducho tak akurát. Nepotrebuje veľkú starostlivosť, ale aby si udržala svoju „dokonalosť“, je dobré používať ráno a večer vhodné tonikum či pleťové mlieko.
     
  • mastná pleť - poznáte ju podľa lesklého vzhľadu a rozšírených pórov, prípadne podľa akné. Mazové žľazy produkujú príliš veľa kožného mazu, a preto je potrebné pleť odmasťovať. Neodporúča sa používať krémy – vhodnejšie sú čistiace gély či toniká s obsahom alkoholu.
     
  • suchá pleť - premastenie kože je malé, póry sú zúžené, a preto je pleť málo odolná. Pokožka môže byť často podráždená a starne rýchlejšie než iné typy pleti. Môžeš použiť peeling na odstránenie čiastočiek kože, ale nesmie byť príliš agresívny. Pokožka by sa mala ošetrovať hydratačným krémom.
     
  • zmiešaná pleť - najbežnejší typ pleti u dospelej populácie. Mastnú časť tvorí tzv. T-zóna (čelo-nos-brada), zvyšok pleti nie je ani mastný, ani suchý. Na starostlivosť je dobré používať kombináciu uvedených spôsobov, možno doplniť o používanie rôznych čistiacich prúžkov.
     
  • citlivá pleť - je veľmi podobná suchej pleti, ale reaguje na veľké množstvo prípravkov alergicky. Potrebné je vyhľadávanie hypoalergénnych a neparfumovaných prípravkov a ťažších hydratačných krémov. Treba myslieť na zvýšenú ochranu pred slniečkom.

 

 

 

Prečo jesť zdravo

Zdravá výživa by sa nemala týkať len ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť alebo sú na diétach z dôvodu nejakého ochorenia – správne stravovacie návyky by mal dodržiavať každý, kto sa má aspoň trochu rád. Správne jedlo v správny čas totiž ovplyvňuje nielen telo, ale aj myseľ – keď sú orgány ako mozog alebo oči pravidelne zásobované vitamínmi a minerálmi, sú schopné dlhšie kontrolovať koncentráciu a energetický výdaj, a tým ťa udržovať stále fit.

Čo znamená „jesť zdravo“

Veľa ľudí si každé ráno hovorí „odo dneška už budem jesť zdravo“, ale nikto nevie, čo to vlastne znamená. Názory odborníkov sa rôznia, ale pozoruhodne sa zhodujú v jednej veci – všetkého treba s mierou. Jesť zdravo teda neznamená jesť od rána do večera bravčové mäso, ani celý život len chrumkať vegetariánsky šalát – každý typ jedla obsahuje dôležité prvky, ktoré sú pre vývoj tela zásadné, a nemožno ich z jedálneho lístka vylúčiť. Kúzlo tkvie v tom, kedy, ako a koľko sa daného druhu stravy podáva.
 

Správne načasovanie

Žiadne telo nemá rado veľa prekvapení, a preto by si mala jesť pokiaľ možno v čo najpravidelnejších intervaloch. Múdre knižky hovoria, že ideálne je jesť päťkrát denne, a to tak, že posledné jedlo prebehne okolo siedmej hodiny (pozor – musí to byť niečo ľahké, čo ti nebude ležať v noci na žalúdku). Netreba teda veriť zabehnutému mýtu o tom, že sa nemá jesť po piatej hodine večer. Dôvod je prostý – od piatej hodiny uplynie do času, keď ideš spať, príliš dlhé obdobie, a preto sa telo začne „obávať“, že už nikdy nedostane najesť, a tak si začne robiť zásoby. Za ideálny interval medzi jedlami sa teda všeobecne považujú 2 – 3 hodiny. Nezabudni pri tom dodržiavať pitný režim.
 

Dôležité zložky potravy

Mala by si jesť tak, aby tvoje telo dostávalo všetky potrebné živiny – nejde len o vitamíny a minerály, ale aj o bielkoviny, cukry a tuky. Aj keď sa veľa žien snaží kvôli redukcii hmotnosti príjem tukov obmedziť, nie je možné ich z jedálneho lístka úplne vylúčiť, pretože umožňujú vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, podieľajú sa na tvorbe hormónov apod. Skús obmedziť konzumáciu soli, má zlý vplyv na krvný tlak. Okrem toho by si jednoducho mala dbať na to, aby tvoja strava bola vyvážená a pestrá.
 

Na čo sú vitamíny

O vitamínoch sa často píše, že sú dôležité, ale málokedy sa uvádza, na čo sú jednotlivé vitamíny dobré. Medzi základné vitamíny patria tieto:

  • vitamín A podporuje správnu funkčnosť zrakového ústrojenstva a ovplyvňuje vývoj dospievajúcich, vyskytuje sa v mliečnych výrobkoch či v rybom mäse (morské ryby)

     
  • vitamín B1 pomáha uvoľňovať energiu zo sacharidov a zabraňuje únave, hlavným zdrojom sú strukoviny a obilniny

     
  • vitamín B2 posilňuje nechty a krvotvorbu a jeho nedostatok sa prejavuje popraskanými kútikmi úst, nájdeme ho v zelenine alebo vnútornostiach

     
  • vitamín B3 zúčastňuje sa na získavaní energie počas metabolických premien sacharidov, bielkovín a tukov a významne sa podieľa na vývoji človeka, nachádza sa v celozrnnej múke či hubách

     
  • vitamín B5 má význam pri tvorbe protilátok a stimuluje obnovu kožných buniek, vyskytuje sa v pšeničných otrubách, hrachu či zelenine

     
  • vitamín B6 má podporný účinok pri liečbe nervových a reumatických ochorení, zdrojom sú kvasnice a vnútornosti

     
  • vitamín B9 podporuje krvotvorbu a správnu funkciu nervového systému, môžeme ho hľadať v mladej cibuľke či v hovädzích ľadvinách a pečeni

     
  • vitamín B12 je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek, zdrojom sú len živočíšne produkty (mlieko, vajcia, vnútornosti)

     
  • vitamín C zvyšuje odolnosť organizmu proti infekčným chorobám a podporuje hojenie rán, vyskytuje sa v čerstvom ovocí a zelenine

     
  • vitamín D podporuje stavbu kostry, jeho provitamíny sa tvoria pod kožou prostredníctvom UV žiarenia, nachádza sa v rajčinách, hubách, kokose a datliach

     
  • vitamín E priamo pôsobí na rast a jeho nedostatok znižuje plodnosť, nájdeme ho v malom množstve v rastlinných olejoch či v mäse a mlieku

     
  • vitamín K pôsobí na zrážavosť krvi, zdrojom je špenát, šípky alebo mrkva

 

 

 

 

Čo ťa ohrozuje

V živote sa dostávame do veľkého množstva komplikovaných situácií, ktoré musíme riešiť. Keď sa tieto problémy nahromadia, môžu spôsobiť stres a depresie, z ktorých sa človek v krajných prípadoch môže dostať iba za odbornej asistencie psychológa, či dokonca psychiatra. To ale určite nie je tvoj prípad a ak predsa len cítiš, že je toho na teba veľa, vyskúšaj pár Ria tipov, ako bojovať proti nepríjemnostiam tohto druhu.
 

Postav sa stresu čelom

Stres je výsledkom dlhodobej záťaže organizmu, či už kvôli práci, škole či rodinným problémom. Podnet, ktorý vyvoláva stres, voláme stresor. Stresory môžu byť rôzneho druhu – ide napríklad o zásadné životné zmeny, vysoké nároky na seba samu, nezvrátiteľné či nepredvídateľné situácie apod. To, že trpíš stresom, môžeš poznať podľa nasledujúcich príznakov:

  • kolísavý tlak
  • úzkosť (prejavuje sa najmä dusivým pocitom a neurčitou bolesťou v hrudníku)
  • zažívacie ťažkosti (hnačky či zápchy, bolesti brucha)
  • nespavosť
  • bolesti hlavy
  • frigidita
Zápas so stresom, obzvlášť v jeho rozvinutej podobe, nie je žiadny med, ale môžeš vyskúšať pár rád:
  • spomaľ - žijeme v uponáhľanom čase, keď neustále niekto nestíha. Skús si neplánovať toľko vecí na jediný deň a všetko rovnomerne rozprestri, nech ťa neprekvapí nárazový zhon.
  • dýchaj - ani sa nechce veriť, koľko ľudí sa dnes nevie zastaviť a zhlboka nadýchnuť. Dôležité je, aby si dbala na to, aby tvoj dych nebol plytký a unáhlený, ale hlboký a uvoľnený.
  • jedz - strava má veľký vplyv na to, ako sa budeš celý deň cítiť. Nazri do sekcie Správna výživa a vypestuj si tie správne návyky.
  • relaxuj - nauč sa nájsť si aspoň hodinku v týždni, keď sa budeš venovať skutočne len a len sebe. Športuj, čítaj si alebo jednoducho iba lež, ale hlavne si pri tom odpočiň.
  • spi - dopraj svojmu telu aspoň 8 hodín spánku, pokiaľ možno v pravidelnom režime. Telo sa upokojí, prečistí a cez deň budeš ako rybička.
  • nerozčuľuj sa - obklopuje ťa množstvo maličkostí, ktoré síce dokážu poriadne vyviesť z miery, ale len keď im to dovolíš. Nauč sa na hlúposti druhých smiať a nie sa kvôli nej rozčuľovať
 

Straste sa depresie

Depresie môžu byť rôzneho druhu a rôznej intenzity. Pre všetky je však spoločná zlá nálada, nechuť do akejkoľvek aktivity, nesústredenosť a úzkosť. V prípade ľahkých depresií obvykle stačí vhodné rozptýlenie či zmena životného štýlu, aby sa dotyčný depresie zbavil. Ak sa však postihnutý dostane do ťažkého stavu depresie (telesné symptómy, vidiny), vyžaduje situácia okamžitý zásah lekára. Než si ale necháš predpísať antidepresíva (ktoré aj tak účinkujú až po niekoľkých týždňoch užívania), vyskúšaj pár tipov kamarátky Ria:

  • nadopuj sa čokoládou - už pár kociek tejto obľúbenej medecíny ti pomôže zdvihnúť náladu. Obsahuje totiž látky, ktoré podporujú tvorbu tzv. hormónov šťastia.
  • zakáž si smutné pesničky - bude ťa to k nim ťahať, ale vôbec ti nepomôžu. Radšej skús trochu „uletené“ letné hity, aj keď ich normálne nepočúvaš – hravá melódia sa ti dostane pod kožu a vypudí negatívne myšlienky.
  • nechaj druhých, aby ti pomohli - ssamozrejme je dobré chvíľu popremýšľať a urovnať si veci v hlave, ale nemožno sa navždy uzatvárať pred svetom. Vyrozprávaj sa, posťažuj sa – zdieľané trápenie je polovičné trápenie.
  • vyraz si na bicykli - existuje veľa športov, ale na depresiu je jednoznačne najlepšia jazda na bicykli. Môžeš prispôsobiť jazdu svojej nálade a vypotiť všetky zlé myšlienky.
  • stýkaj sa s ľuďmi, čo majú väčšiu depresiu ako ty - zistíš, že si mohla dopadnúť aj horšie a že svet je vlastne veľmi fajn (túto radu ber, samozrejme, s rezervou)

Diskusná téma: Zdravie a krása

Neboli nájdené žiadne príspevky.